המקור האמיתי של יום האהבה (ולנטינוס הקדוש) או טו באב רוני אקריש

by Rony Akrich
המקור האמיתי של יום האהבה (ולנטינוס הקדוש) או טו באב רוני אקריש

מי יודע מה מקורו של יום האהבה? אנחנו חוגגים אותו בימינו בלי לשאול שאלות, אך שורשיו עתיקים, אפילו עתיקים מאוד. האם אתה יודע שהחגיגה הזו הומצאה מאפס על ידי הכנסייה הנוצרית, שמשתמשת בקדוש, הפטרון של האוהבים, כדי להילחם במנהגים פגאניים הנחשבים למרושעים? בואו נחזור להתחלה! ההיסטוריה של הכנסייה לא חסרה « ולנטינוסים קדושים », היו לפחות שמונה! אך אכן קיים ולנטינוס אחד שחולל את משתה האוהבים ולכן היה קיים באמת. זהו ולנטינוס דה טרני שחי ככל הנראה במאה ה-3 לספירה וכיהן ככומר חשאי, וקידש נישואים באופן בלתי חוקי לחלוטין. פעילות בלתי חוקית זו דנה אותו למאסר בתקופת שלטונו של הקיסר קלאודיוס השני ולעריפת ראשו ב-270, 273 או 280. אם שנת מותו אינה ודאית, היום, לעומת זאת, ידוע וזה מה שחשוב: 14 בפברואר. במקביל, חגגו הרומאים את « לופרקוס », אל הפריון, ב-15 בפברואר. במהלך החגיגות האליליות הנקראים « לופרקליה », מקריבים קורבנות בעלי חיים, מנהלים ריקודים שבמהלכם גברים, עירומים למחצה, מצליפים בבטן של נשים, סמל לפוריותן. מנהגים אלו, המקודשים ברומא העתיקה, נחשבו חסרי בושה בעיני הנוצרים הראשונים. במשך זמן רב סבלה הכנסייה את « הלופרקליה », מכיוון שהיא הייתה מוכנעת תחת עולה של המעצמה האימפריאלית. הכל השתנה עם בחירתו, בשנת 492, של אפיפיור ברברי חדש, גלסיוס הראשון, בראש הכנסייה הקתולית. רפורמי וחסיד, הוא ביקש להגדיר קוד התנהגותי שאין לערער עליו, זה התחיל באיסור על כל נוצרי להשתתף בהוללות זו. בשנת 494 הוא ייסד חג טיהור כדי להתחרות ב »לופרקליה »: « חג הטיהור של הבתולה הקדושה » נערך ב-2 בפברואר. חגיגה זו הולידה עוד חג ידוע, חג הנרות. אך התהלוכה הזו לא מנעה מהרומאים להמשיך ולהשתתף ב »לופרקליה ». כדי ליצור הסחת הדעת, גלסיוס הראשון מחליט לחגוג קדוש אחד יום לפני החג האלילי הזה והכל על מנת להטמיע אותם בדת הנוצרית תוך כדי תיקונם. לכן יהיה מדובר על « ולנטינוס דה טרני », שמת ב-14 בפברואר! לרוע מזלו של האפיפיור, לא רק שהתמרון שלו נכשל, אלא שהרומאים גם תפסו את דמותו של « ולנטינוס הקדוש », וגם אותו חגגו ב-14 בפברואר במהלך חגיגות ליברטיניות. כפועל יוצא מזה, מתארגנים מפגשים של מאוהבים וציפורי האהבה המכונים ולנטין וולנטינה. בסופו של דבר, גלסיוס הראשון, בניגוד לרצונו, הוא המקור להמצאת חג האוהבים (ולנטינוס הקדוש)! עם זאת יש לאומר שרק אלף שנים מאוחר יותר הוגדר ולנטינוס הקדוש רשמית כפטרון האוהבים, תחת האפיפיור אלכסנדר השישי, רודריגו בורג’יה. אגדה נולדת סביב הדמות: אמרו שהכומר הכלוא התפתה בעיניה היפות של בת הסוהר שלו. ההעלמה הצעירה, עיוורת בהתחלה, חוזרת לראות בנס בזכות האהבה. האיש הנידון כתב מכתב פרידה לאהובתו לפני מותו וחתם בשם « ולנטין »… חגיגת הזוגות ביום האהבה לא התחילה באמת אז, אלא רק בסוף שנות החמישים של המאה העשרים! בימי הביניים, זה היה מעל לכל מפגש שנחגג בנשפים גדולים, גברים צעירים מחלצים בת זוג מקרב הבנות הצעירות ומעבירים איתה את הלילה. באשר למסורת של « ולנטינוס הקדוש », היא מורכבת משיוך של בחורה צעירה לגבר למשך יום אחד: הם התחייבו לתת מתנות אחד לשני ולכתוב שירי אהבה זה לזה…
מנהג זה היה השראה לשארל מאורליאן, אביו של המלך הצרפתי לואי ה-12 העתידי, במהלך השבי שלו בלונדון לאחר קרב אזינקור ב 1415. לרגל יום « ולנטינוס הקדוש », מספרים על הנסיך, גם הוא משורר, שכתב שיר לאשתו, בון ד’ארמניאק, שנשארה בצרפת. שארל מאורליאן נכנס אפוא להיסטוריה כראשון ששלח כרטיס לאהובתו ליום האוהבים! שליחת כרטיסי ברכת אהבה ביום זה הפכה לנוהג נפוץ לאחר הפרק הזה… מאמצע המאה ה-20, משמעות החג הדתי נעלמה, הזהות הדתית של מסורת זו איבדה מעוצמתה עד שיום האהבה הפך לפגאני לחלוטין. החג המסחרי של יום האהבה המוכר לנו היום יצא לדרך בארצות הברית. ואכן, בתחילה, מכירת אותם כרטיסים שהזכירו את הפתקים הקטנים שהחליפו ולנטיין וולנטינה, היא שהביאה לדמוקרטיזציה בהיבט הכלכלי של אותה חגיגת האוהבים. בשנת 1969, האפיפיור פאולוס השישי הסיר את החג הזה מהלוח הליטורגי הרומי. רחוק מה »לופרקוס » הרומאי או מ « חג הטיהור של הבתולה הקדושה », יום האהבה הוא כעת חגיגה של אהבה ובמיוחד של זוגות. היום, יום האהבה הוא הזדמנות להוכיח את אהבתך באמצעות תשומת לב שונות. מתנות, זרי ורדים, מילים מתוקות וארוחות ערב במסעדות הן החסד הנפוצות ביותר בעולם המערבי. כמו כן, ה-14 בפברואר הפך ליום חשוב עבור עסקים רבים המעוניינים לנצל את החג הזה. שליחת כרטיסי אהבה ומכתבים, או אפילו מיילים, נמצאת גם בשימוש נרחב על ידי אוהבים כדי להוכיח לבן הזוג את הרגשות הכנים שמניעים אותם. כך ראה המעצב ריימונד פיינה, מחבר איורים סמליים של זוגות, את אחת מיצירותיו כלולה בבול « Saint-Valentin de Peynet » של משרד הדואר הצרפתי ב-1985.
טעם לידע זה כמו טעם לאוכל: אתה בהחלט צריך לאכול כדי לחיות, בדיוק כמו שאתה צריך ידע כדי לשרוד, אבל גם אכילה היא הנאה. אם אנחנו רוצים להרחיב את המטאפורה, האכילה דורשת זמן הכנה: אתה צריך לעשות קניות, לקלף, ואז לנקות את המכשירים. כל זה פחות נעים. לידע יש גם את ההכנות שלו ואת האילוצים שלו. אבל כשם שמנה מבושלת היטב היא תענוג, ידע מוכן היטב גורם להתענג על התוצאה של המאמץ, תוך הכנה להנאות עתידיות. אם בעבר הלטיני אמרו ש »לחנך » הוא « להזין », זה בגלל שיש קשר הדוק בין הבנייה ההכרחית הזו של הגוף באמצעות מזונות שעוברים טרנספורמציה, שהופכים לגופו של הילד ואז של המבוגר, וההזנה האינטלקטואלית ההכרחית הזו, שגם היא הופכת למחשבות אישיות.
ואכן עבורנו העבריים הישראלים טו באב הוא יום האהבה ולא ה »ולנטיינס דיי » הבינלאומי הנוצרי והפגני לשעבר!!
במקור הוא חג מקראי בו רווקים היו מתלבשים במיוחד ויוצאים אל הכרמים כדי למצוא את הזיווג ההגון עבורם. החג גם מקיים ביום בו יש ירח מלא והשמחה שמגיעה לאחר הצער של ט באב. במהלך חג טו באב, נהוג להעניק מסרי אהבה לבן או לבת הזוג כמו למשל מתנות, פרחים, שוקולדים ומוצרים אחרים המסמלים את האהבה והרומנטיקה בין הצדדים.

Related Videos